Znieczulenie Miejscowe vs. Znieczulenie Ogólne w Operacjach Guzów Mózgu
W przypadku operacji guzów mózgu, stosujemy różne metody znieczulenia w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, głównie w związku z lokalizacją guza. Chociaż znieczulenie miejscowe (awake craniotomy) może być stosowane w niektórych przypadkach, to warto zaznaczyć, że większość operacji guzów mózgu jest wykonywana w pełnym znieczuleniu (znieczuleniu ogólnym).
Wskazania do Znieczulenia Miejscowego
Znieczulenie miejscowe jest stosowane stosunkowo rzadko, zazwyczaj w przypadkach, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia ważnych czynnościowo/elokwentnych ośrodków mózgu podczas operacji i nie ma możliwości ich monitorowania w przypadku pacjenta znieczulanego ogólnie - głównie ocena funkcji mowy.
Pełne Monitorowanie w Znieczuleniu Ogólnym
W większości przypadków, pełne znieczulenie (znieczulenie ogólne) pozwala na bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie operacji. Przy zastosowaniu neuromonitoringu możliwe jest ciągła ocena ośrodków mózgu odpowiedzialnych za ruch.
Przygotowanie Pacjenta do Operacji
Ze względu na specyfikę operacji zdecydowanie dłuższym procesem jest przygotowanie Pacjent do operacji w znieczuleniu miejscowym. Przygotowanie to obejmuje wielokrotne spotkania z zespołem neuropsychologicznym celem omówienia wykonywanych testów w trakcie operacji jak i omówienia całej procedury.
Indywidualne Podejście do Znieczulenia
Wybór metody znieczulenia zawsze zależy od indywidualnych cech pacjenta, rodzaju guza i specyfiki planowanej operacji. Decyzję podejmujemy zawsze wspólnie z Pacjentem po dokładnej analizie przypadku i omówieniu wszystkich aspektów leczenia z Pacjentem.