TORBIEL SYNOWIALNA

 

Torbiel synowialna jest łagodną zmianą spowodowaną nadmiernym nagromadzeniem płynu w torebce stawowej. Zmiana ta może uciskać struktury nerwowe i powodować ich uszkodzenie.

 

Objawy

 

W zależności od wielkości i lokalizacji torbieli objawy mogą być podobne do objawów występujących w przypadku dyskopatii czy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Do objawów należeć mogą: bóle pleców, bóle korzeniowe („rwa kulszowa”) czy przewlekłe drętwienie w obrębie kończyn.

 

Przyczyny i czynniki ryzyka

 

Torbiele kręgosłupa rzadko występują u osób młodych i zdecydowanie częściej obserwowane są u osób w wieku powyżej 50 lat. Przyczyna pojawiania się torbieli synowialnych nie jest znana, ale mogą one wynikać z postępujących zmian degeneracyjnych w obrębie kręgosłupa, czy też jego niestabilności, szczególnie stawów w okolicy lędźwiowej.

 

Diagnostyka

 

Torbiel synowialna najczęściej rozpoznawana jest w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MR). Torbiel będzie wyraźnie widoczna jako pęcherzykowaty wzrost w pobliżu stawów łączących kręgi kręgosłupa.

 

Leczenie

 

Leczenie zachowawcze może obejmować odpoczynek czy przyjmowane objawowo leki przeciwbólowe. W przypadku dużych torbieli te metody leczenia łagodzą objawy jedynie tymczasowo. Wówczas zalecaną i jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja. Operacja polega na usunięciu torbieli i odbarczeniu uciśniętych struktur nerwowych.